כדור הארץ > אירופה > צרפת > צרפת - צפון מזרח >
    

טרוא

Troyes


עיר
נכתב על ידי אלינער ברקת

טרוא היא עיר הבירה של מחוז אוב שבחבל שמפיין-ארדן בצרפת. העיר שוכנת על הנהר סן וממוקמת כ-160 ק"מ מזרחית דרומית לפריז. חבל שמפיין-ארדן משתרע על-פני 25,605 קמ"ר, בצפון צרפת והוא גובל בבלגיה מצפון, באלזס-לוריין ממזרח, בבורגונדי מדרום ובאזור פריז וחבל פיקרדי ממערב. שמפיין-ארדן הם שני אזורים שחוברו יחדיו והם מחולקים לארבע נפות, שוות פחות או יותר בגודלן: ארדן - Ardennes, מארן - Marne, אוב - Aube והוט-מארן - Haute-Marne.
טרוא - Troyes או טרויש בלשון אשכנז, היא העיר הבולטת בנפת אוב והיפה שבערי שמפיין-ארדן. הסמטאות הצרות, הבתים הישנים, האווירה הקסומה ונהר הסן שחוצה את הישוב בדרכו לפריז ואחר-כך לרואן שבחבל נורמנדי, הופכים את המקום הייחודי הזה לתחנה בלתי-נשכחת עבור המבקרים בה. כמו ישובים נוספים בצפון-מזרח צרפת, גם פה בנויות כנסיות לתפארת ומבנים היסטוריים רבי-רושם, אך טרוא מציגה בנוסף לכך מספר מוזיאונים מצוינים. המוזיאון לאמנות מודרנית, לדוגמא, הוא אחד המוזיאונים המעניינים מסוגו.

מידע נוסף

סיור בעיר

טרוא, שמתגוררים בה כיום 63 אלף תושבים, נחשבת לפנינה מעניינת מבחינות רבות ובראשן האדריכלות המיוחדת שלה, שעושה שימוש נרחב בחזיתות עץ יפות, שנשמרו היטב במשך יותר מ-400 שנים. במרכז העתיק של העיר, בשטח לא גדול, רובו סגור לתנועת מכוניות, ניצבים יותר מ-100 בתים מן המאה ה-16, כולם בעלי עיצוב אופייני לחבל שמפניה - בנייה מעץ, גגות משופעים, חצרות פנימיות יפות וגנים מטופחים. הסמטאות הצרות במרכז העיר צפופות והאזור כולו משומר בקפדנות. לצד בתי העץ ניצבים כמה בתי אחוזה גדולים מאבן, כולם מעוטרים בשילוב של לבנים כהות עם אבן גיר לבנה, שיוצרים דוגמת לוח שחמט. שני מסלולי הליכה מעגליים מסומנים על מפת התיירות של העיר. צעדה לאורך כל מסלול כזה נמשכת כשעתיים ואפשר לשלב ביניהם.

היסטוריה

העיר טרוא התקיימה כבר בתקופת הקיסרות הרומית. מתחילתה של תקופה זו בקורות העיר נמצאו שרידים מועטים, ביניהם חלקים קטנים של אקוודוקט. בסוף תקופת האימפריה הרומית הצטמצם גודלה של העיר, אך למרות זאת נודעה לה חשיבות מסחרית רבה, עקב מיקומה המרכזי. במאה הרביעית נכבשה העיר על ידי אטילה ההוני, אך חזרה ונכבשה מידו על ידי הבישוף לופוס, שקבע את הבישופות בטרואה. חשיבותה הדתית של העיר הוכרה ב-878, כאשר הכתיר בה האפיפיור יוחנן השמיני את לואי השני, מלך צרפת לקיסר האימפריה הרומית הקדושה.
טרוא המשיכה לשגשג במשך ימי הביניים. לעיר היה מעמד כלכלי חשוב. בטרואה פותחה שיטת "משקל טרוי", ששימשה לשקילת מתכות יקרות, אבק שריפה ואבני חן. (אונקיית טרוי (Try ounce) היא עדיין המידה השלטת בסחר הזהב והכסף). בעיר התקיימו ירידים רבים, בהם נמכרו סחורות מכל רחבי אירופה ואף תבלינים מאסיה, הוקמה בה מטבעה, וסוחריה זכו לאשראי נרחב.
ב-1208 החלה בניית קתדרלת טרוא בסגנון גותי. מאוחר יותר נבנתה בעיר כנסיית סנט אירבן בסגנון גותי קורן מאוחר. שתי הכנסיות נחשבות למונומנטים גותים חשובים באזור ואף בצרפת.
ב-1420 נחתם בעיר "הסכם טרוא" (או "חוזה טרוא"), שהעניק לאנגלים את השליטה על רוב שטחה של צרפת. ב-1524 נשרפו רוב בתי טרואה העתיקים, אף שבעיר זרמו תעלות מים רבות. בשריפה זו נשרף גם בית מדרשו העתיק של רש"י, שהיה תושב העיר.
בתקופת הרנסאנס התפתחה בטרוא אסכולה של אמנות יפה. ציירי העיר ואמני הוויטראז'ים שבה, פיארו את קתדרלת סן פייר וסן פול, שהחלה להבנות במאה השלוש עשרה והסתיימה במאה השמונה עשרה. בעיר קיים מוזיאון היסטורי, המציג אוסף מרשים של ציורים ופסלים של אסכולת טרוא.
במאה השש עשרה ובמאה השבע עשרה נבנו בעיר מאות בתים יפים, בעלי חזיתות עץ צבועים ומהוקצעים. רוב הבתים קיימים עד היום, והם עוברים תחזוקה מתמדת למטרות שימור ותיירות.
במחצית המאה השמונה עשרה התפתחה בטרואה תעשייה ענפה של טקסטיל. בעיר נבנו בתי חרושת גדולים, שייצרו הלבשה תחתונה וגרביים עבור המעמד הפשוט. מפעלים אלו פעלו עד מחצית המאה התשע עשרה. בטרואה פועלים כיום מספר מוזיאונים, המתעדים את תעשיית הטקסטיל לדורותיה.

הקהילה היהודית

סיפורה של יהדות טרוא, שנקראה בלשון היהודים טרוייש, הוא במידה רבה סיפורה של יהדות צפון צרפת. לפי המסורת, קהילות יהודיות היו קיימות בה כבר מעת שהרומאים כבשו את גליה.
על ראשית הקהילה היהודית בטרואה אין פרטים מדויקים. עם זאת, במאה האחת עשרה כבר הייתה בה קהילה יהודית גדולה. ב-1040 נולד בה אחד מהאישים היהודים המפורסמים מימי הביניים - רבנו שלמה יצחקי, המכונה בקיצור רש"י. הוא ומשפחתו המשיכו והתגוררו בטרוא, וככל הנראה אף עסקו לפרנסתם בייצור יין, האופייני לחבל שמפיין המבורך בכרמים. הקהילה היהודית המצומצמת, שעיקר תהילתה באה לה מתקופת ימי-הביניים, התרכזה ברובע Saint-Flobert. לאחרונה הוקם ברובע בית-כנסת קטן לכבודו של החכם היהודי. טרוא הכירה בכבוד שנפל בחלקה, והקימה אנדרטה לזכרו ולציון פעלו של רש"י. האנדרטה ניצבת ב"אוניברסיטת רש"י" וחקוקות עליה האותיות ר' ש' י' בעברית. בעיר קיים גם רחוב על שם רש"י.
גם רבנו תם, נכדו של רש"י, חי חלק מחייו בטרוא, ואף תיקן בה את תקנת הנדוניה התקפה עד ימינו במשפט העברי.

   מפה

    
מחכה לאישור
מחוק
צילום:
    

מודעות גוגל

ארועים

יולי
א ב ג ד ה ו ש
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
אוגוסט
א ב ג ד ה ו ש
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345