כדור הארץ > דרום מזרח אסיה >
    

וייטנאם

Vietnam


ארץ
נכתב על ידי יובל נעמן

מדינה צרה וארוכה לאורך ים סין הדרומי, המקשרת את עמקי הנהרות הגדולים והדלתות הפוריות של הנהר האדום בצפון ואם-הנהרות, המקונג. בין עמקי הנהרות הפוריים צמחו תרבויות רבות בהשפעת האימפריות הקהמרית ממערב, הסינית מצפון והמלאית בדרום. חבל ארץ זה הושפע רבות גם מהיותו בהשפעות קולוניאליסטיות אירופיות, ובראשן צרפת ששלטה על לאו, קמפוצ'יה ו-וייטנאם תחת השם הודו-סין (Indochina). באזור זה, הפורה במיוחד, צמחו עמים רבים ותרבויות מגוונות, שלתקופות בודדות בהיסטוריה התאחדו לכדי אימפריה.
זהו גן עדן של נופים, פירות, מזון ומאכלים מהים, בשילוב עם השפעת המטבח הצרפתי, לצד המאכלים הסינים וכל סוגי האורז. אופי האנשים, כיאה למדינה צפופה ומתפתחת, הוא נוח וחייכני, אבל עם נטייה לחמדנות תקיפה, דבר היכול להביא לחוויה לחוצה ומעצבנת למטייל שעצביו קצרים. בנופים, אין לוייטנאם הרבה מתחרות בדרום מזרח אסיה, וגם הגיוון האנושי יכול לרתק את המבקר יותר מרבות ממדינות האזור.

מידע נוסף

תיירות

פתיחת המדינה לתיירות, ובמיוחד משנת 1999, יצרה מערכת תעשיית תיירות המנתבת את המבקר למסלול אחיד ונוח במיוחד, שבו ההרגשה יכולה להיות של מסחור יתר, אבל כל גיחה אל מחוץ למסלול זה היא חוויה נעימה ומרתקת. עקב מבנה המדינה המאורך, הטיול יעשה בדרך כלל מהאנוי להו צ'י מין סיטי או להיפך, עם תחנות לאורך המסלול, וטיולי כוכב בסביבות הערים הללו.

האוטובוס הפתוח

האוטובוס החוצה את כל וייטנאם מהצפון לדרום ולהיפך נקרא האוטובוס הפתוח (Open Tour Bus), ומסלולו דומה מאד בסוכנויות השונות. התשלום הינו לפי יעדי הנסיעה וכמות העצירות. כרטיס עם עצירות בכל היעדים עולה 30 דולר לנוסע, עם הנחה למספר יעדים מופחת. שינוי הכרטיס לאחר הקנייה, כמו הוספת יעד נוסף, עלותה כתוספת חצי כרטיס, אז שווה לתכנן את הסיור מראש. ניתן לעצור בכל תחנה כמה ימים שרוצים. את הנסיעה הבאה יש לאשר יום לפני במשרדי החברה בכל עיר. ישנן לפחות חמש חברות שונות של האוטובוס הפתוח, המאפשרות 5 - 6 תחנות ידועות: האנוי - הואה - הוי-אן - נה טראנג - דאלאט (או מוי נה) - הו-צ'י-מין סיטי, או מסלול הפוך מדרום לצפון. באזור כל נקודה בדרך אפשר לטייל ללא הגבלת זמן. בניפרד מהאוטובוס המקשר בין הערים הגדולות, מוצעים על ידי החברות סיורים בדלתת המקונג, וביעדים מסביב הו-צ'י-מין, כמו גם טיולים במעלה הנהר האדום בצפון המדינה, במפרץ הא-לונג ובסביבות האנוי.

השאיפה לעצמאות

מרבית ההיסטוריה היתה וייטנאם תחת שלטון זר ונתונה להשפעות דתיות ותרבותיות, כשחלקה הדרומי עבר בחלקו המרה לנצרות, וחלקה הצפוני קיבל את הבודהיזם, חלקה הדרומי אימץ את הקפיטליזם בעוד שחלקה הצפוני בחר בקומוניזם. המשותף היחיד בין תושבי חבל ארץ זה היה תמיד השאיפה לעצמאות, שאיפה שהביאה בפרק זמן לא ארוך להסגת המעצמה הסינית, היפנית, הבסה צבאית של הכוחות הצרפתיים, והתשה מתוך כוח רצון חזק של הכוחות האמריקאים וכוחות אוסטרליים, פיליפינים וקוריאנים, שבחרו לסגת ולהשאיר את המדינה ליפול לידי השלטון הצפוני קומוניסטי השולט במדינה למעלה משלושים שנה.

מלחמת וייטנאם

לאחר כניעת היפנים בסיום מלחמת העולם ב-1945, ניסתה צרפת לקבל שוב את החסות על הודו-סין, ומאבק מתמיד של כוחות הווייט-מין הביא בשנת 1954 לתבוסה המבישה של הצרפתים, וכניעתם לאחר קרב דיין-ביין-פו. ההשפעה האמריקנית קפיטליסטית על הדרום הנוצרי בחלקו, וההשפעה הקומוניסטית על שלטון הצפון, הביאו לחלוקת המדינה במותניים הצרות, בקו הרוחב 17, באזור שפורז מנשק (DMZ).
תפיסת השלטון והקיטוב בין הצפון לדרום הביא בשנת 1957 לפריצתה של מלחמת אזרחים בדרום המדינה בין השלטון המושחת והמחתרת הדרומית וייט-קונג, שנתמכה ולובתה על ידי הצפון, וגובתה באספקת נשק בדרך עוקפת ממערב בתחום לאו, בדרך שכונתה מאוחר יותר דרך הו צ'י מין. האמריקנים, שתמכו בממשל הדרום, החלו שולחים יועצים צבאיים, והמעורבות גדלה במשך שנות ה-50 ותחילת נשיאות קנדי.
ההסתבכות האמריקאית:
לאחר פרשת מפרץ החזירים, גידול הקיטוב העולמי לאזורי השפעה, וחידוד נקודות המפגש בהשפעת ארה"ב ורוסיה, כיוונו המעצמות את תשומת ליבן ומשאביהן לקובה, גרמניה, המזרח התיכון ו-וייטנאם. ההדרכה הצבאית האמריקאית הפכה לעזרה צבאית ולמעורבות של ממש, והזרמת כוחות בתחילת שנות ה-60. עלייתו של לינדון ג'ונסון לשלטון בארה"ב גרמה לגידול מסיבי בכוחות האמריקאים בשנת 1964. בתקשורת האמריקנית הוצגה תרמית בוטה, בה הוצג לעם האמריקאי שכוחות הצפון תקפו משחתות אמריקאיות במפרץ טונקין. הידיעה היתה שקרית, אבל הקלה על ג'ונסון להגביר את המעורבות ולתקוף בפרק זמן קצר את מרבית ערי וכפרי צפון וייטנאם ללא התגרות אמיתית. מנקודה זו כבר לא יכול היה הכדור להפסיק את גלגולו, והמלחמה עברה לשלב של מלחמה פתוחה. בסיום תקופה זו נערכה מתקפת נגד, שהיתה נקודת מפתח במלחמה כולה.
מתקפת "טט":
ראש השנה, החל בסוף ינואר, הוא תקופת חג מסורתית של פריחת השזיף והשקד. בתקופה זו כל בני וייטנאם מתאחדים עם משפחותיהם, ומקשטים את ביתם, זהו יום המשלב את אווירת ט"ו בשבט עם תחילת השנה. ליום זה, בסוף ינואר 1968, נקבעה הפסקת אש. בליל החג הפרו הצפון ומורדי הווייט-קונג בדרום את הפסקת האש, ותקפו סימולטאנית את מרבית מאחזי הדרום והאמריקאים. המורדים יצאו ממחילותיהם שמתחת לקרקע, והשתלטו על מרבית המדינה. בין היעדים נכבשו גם שגרירות ארה"ב בסייגון והבירה הקיסרית הואה. תוך פרק זמן של 28 יום הובסו כוחות המורדים ויצאו ללא כל נכס, ועם אבדות מהן לא התאוששו עד לסיום המלחמה, שש שנים מאוחר יותר. מבחינה צבאית הוכרעה המלחמה, אבל כניעה אינה בשדה הקרב אלא בנחישות וברצון הלוחמים ושולחיהם.
מלחמת ההתשה:
שלטון ג'ונסון הסתיים, ואת הנשיאות בארה"ב קיבל ריצ'ארד ניקסון (שנקרא בלעג "טריקי-דיק"), שהבטיח הבטחות שווא על סיום המלחמה לעם האמריקאי של תקופת ילדי הפרחים, ששבעו מלראות ארונות מתים הנשלחים הביתה, במלחמה שאינם מרגישים חלק ממנה. ניקסון החל בהפצצות מסיביות אף יותר מקודמו, ופתח בתקיפה גם על לאו, וגם במלחמת קרקע בקמבודיה, תוך הפרת ההבטחה לבוחריו והזרמת אף יותר כוחות לאזור. המלחמה בקמבודיה גבתה את חייהם של יותר קמבודים מווייטנאמים בצפון, בעיקר עקב הפצצות שטח.
צורת הלחימה הא-סימטרית כללה מהצד האמריקאי הפצצות שטח בנפל"ם וכימיכלים אסורים על שטחים אזרחיים וצבאיים, לחימת פרשים רכובים על מסוקים במשימות חפש והשמד, סיורי קרקע נגד מארבי גרילה, מלחמת מנהרות ומלכודות. מצד המחתרת - טרור עקשני, בגיבוי הזרמת נשק ותחמושת מהצפון, כשבחזית המרוחקת, בערי ארה"ב, נעזר הווייט-קונג בתקשורת הלא-מגויסת והפגנות ענק של העם האמריקאי.
סיום המלחמה וכיבוש סייגון:
בתקופת הנשיאות השניה של ניקסון, שהיה עסוק בפרשת ווטרגייט של האזנות הסתר האסורות, השקיע קיסינג'ר את מרב זמנו ומירצו כדי לסיים את הקונפליקט ולמזער נזקים. לבסוף, 20 שנים אחרי שהניסו הווייטנאמים את הצרפתים, יצא המסוק האחרון של הכוחות הזרים האמריקאים ובני בריתם מווייטנאם, בהסכם שזיכה את קיסינג'ר בפרס נובל היוקרתי, את אמריקה בשקט, ואת כוחות הדרום השאיר להתמודד לבד בכוחות המחתרת והצפון, שתוך שנה אחת הכניעו את הדרום והשתלטו על סייגון, והשליטו שלטון מרכזי קומוניסטי הנמשך עד היום.
מאבק קצר נוסף חיכה לווייטנאם מלקקת הפצעים, כשכוחותיו המגלומנים של פול-פוט הקמבודי פלשו למדינה, דבר שגרר מסע צבאי מהיר לשחרור העם הקמבודי ממשטר רצח, ושחרור העולם מאחד הרודנים האכזריים שראה מימיו, שהרג שליש מעמו בעוד עיני כולם מביטות הצידה.

שפה
וייטנאמית
מטבע
דונג
עיר בירה
האנוי
שטח
329,560 קמ"ר
אוכלוסיה
84,402,966 תושבים
חשמל
50Hz ,220V/127V

   מפה

    

מודעות גוגל

ארועים

יולי
א ב ג ד ה ו ש
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
אוגוסט
א ב ג ד ה ו ש
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345