המסחר במט"ח בשוק ההון

שוק המט"ח הנקרא פורקס Forex (Foreign Exchange), הוא השוק הגדול והנזיל ביותר בעולם. נפח מסחר יומי יכול להגיע ל-4 טריליון דולר והוא מתנהל ללא בורסה ספציפית למט"ח וללא רגולציה.

המסחר בשוק המט"ח מתאפשר 24 שעות ביממה, מכיוון שחדרי העסקאות פרוסים גיאוגרפית על פני כדור הארץ ובכל נקודת זמן יש מסחר במט"ח באחת מהבורסות בעולם.

מסחר עולמי

המסחר מתנהל בצמדי מטבעות, לדוגמא: דולר מול יורו יסומןEUR/USD . קניית מטבע מסוג אחד תמורת מכירת מטבעות מסוג אחר, כאשר יש אפשרות לייצר רווח מעליות או ירידות שערים של המטבעות הנסחרות. התנודתיות הרבה היא זו היוצרת סיכון גדול והמשקיע במט"ח חייב להיות מעודכן ובעל ניסיון בתחום.

בעקרון, קיימות שתי מטרות למסחר במט"ח:

  1. גידור סיכון. עסקאות במט"ח המיועדות לתשלומים לסחר חוץ. חברות או פרטים הרוכשים שירות או סחורה במטבע חוץ, בדרך כלל יבואנים או יצואנים, רוכשים מראש את כמות מטבע החוץ הדרושה לתשלומים, כדי לנצל שער חליפין נמוך ולהגן על גובה התשלום במטבע המקומי, במקום להיות חשופים לעליות שערים.
  2. מטרת השקעות. משקיעים הרוצים לנצל את תנודות השערים כדי להרוויח כסף. הפעילות של המשקיעים היא עיקר הפעילות בשוק המט"ח וגורמת לנזילות הגבוהה של שוק זה.

סוגי עסקאות ומכשירים פיננסים במט"ח

קיימות אפשרויות מגוונות למסחר במט"ח ברמות הסיכון ובסיכוי לייצר רווח. נמנה מספר סוגים:

  • עסקת SPOT. עסקה רגילה של חליפין מטבעות בה השער והסכום ידועים מראש.
  • פקדון מט"ח. רכישת סכום מט"ח והחזקתו בפיקדון ונושא תשואה בעת עליית שער המט"ח והפסד עם ירידתו. מתאים למי שמשלם במטבע חוץ לסחר חוץ ופחות לאלה המבקשים לייצר רווח.
  • עסקת Forward. עסקה עתידית בה נקבעים מראש התאריך, השער והסכום והיא מיועדת לגידור סיכונים. במועד הביצוע מתבצעת העסקה בהתאם לתנאים שנקבעו מראש וללא קשר לשער החליפין באותו מועד. יחד עם זאת, מכיוון שזוהי עסקה עתידית, נלקחים בחשבון הפרשי הריבית בין שתי המטבעות בתקופת הזמן של העסקה.
  • חוזי הפרשים (NDF). כמו עסקת Forward, הכוללת התחשבנות בין השער בעת ביצוע העסקה לבין השער היציג במועד הפירעון, ללא ביצוע סליקה.
  • עסקת SWAP. חוזה המבסס התחייבות הדדית לשתי עסקאות, באחת נמכר מטבע אחד כנגד מטבע שני במועד ביצוע החוזה ובעסקה השנייה נקבעת מכירה של מטבע אחד כנגד מטבע שני במועד עתידי ובמחיר שהוסכמו מראש על ידי הצדדים.
  • אופציית מט"ח (OTC). לרוכש חוזה האופציה במט"ח, יש זכות לקנות או למכור מטבע מסוים, תמורת תשלום פרמיה לכותב האופציה שהוא המוכר. הרוכש נוטל סיכון להפסד בגובה הפרמיה ששילם למוכר והוא מממש את האופציה במחיר שנקבע למימוש, רק אם העסקה משתלמת לו. המוכר נוטל סיכון גבוה בשל השינויים בשערי החליפין והרווח שלו מוגבל רק לסכום הפרמיה.
  • אפיקי השקעה נוספים במט"ח. סוגים שונים של אג"ח צמודות מט"ח, ברמות סיכון שונות. תעודות סל אשר עוקבת אחר תנודות השערים של מטבע חוץ. קרנות נאמנות הבונות תיק השקעות במטבע חוץ.

לסיום, נתייחס למסחר עצמאי במט"ח.

רשת האינטרנט והטכנולוגיה המתקדמת מאפשרים גישה למידע על שערי המטבעות בכל מקום בעולם. אפשרויות ההשקעה הן רבות עם סיכוי גדול לרווח אך גם סיכון גדול להפסד.

הסוחר העצמאי בסוגים השונים של ההשקעות חייב להגדיר את סכום ההשקעה, את רמת הסיכון ולהיזהר מלהיסחף להשקעה מעבר ליכולתו. רצוי לרכוש ניסיון ולהכיר את כוחות השוק והגורמים המשפיעים עליו.

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך