איך לבחור קבלן טוב לפרויקט בנייה מורכב?

בחירת איש מקצוע טוב יכולה להיות משימה לא פשוטה, במיוחד כאשר מדובר בפרויקטים גדולים ומורכבים.

כאשר משתמשים בשירותיו של קבלן בנייה יש לקחת בחשבון כמה קריטריונים חשובים שיעזרו לכם להבין מהי רמת המקצועיות שלו והאם הוא יתאים לפרויקט שלכם.

ישנם כמה סוגי קבלנים כאלו שיחזיקו תחתיהם צוות מצומם של פועלים ויתעסקו בבנייה בלבד, וחלק מהם יעמדו בראש חברת בנייה וייקחו חלק בשבלים שונים בתהליך התכנון והבנייה של הפרויקט. אז מהו הקבלן המתאים לכם?

 

מהם סוגי הקבלנים בשוק?

את סוג הקבלם תדעו לבחור לפי מורכבות הפרויקט, במידה ומדבור בשיפוץ פנימי של דירה או בית אין צורך בשירותי חברת בנייה ולרוב תשכרו את שירותיו של קבלן לעבודות קטנות. לעומת זאת אם מדובר בפרויקט בנייה גדול ומורכב בסדר גודל של בניית בניין שלם, שכונה שלמה או בניין גדול במיוחד תשכרו את שירותיהן של אחת מחברות קבלנות הבנייה הגדולות. בדרך כלל כאשר פרויקט בנייה יוצא לפועל יהיו מספר פועלים או אפילו מספר קבלנים שיעבדו במקביל, חלקם אף עובדים כקבלני משנה תחת הקבלן הראשי.

 

כיצד לבחור קבלן?

במידה ומדובר בפרויקט פרטי לרוב מי שיעשה את בחירת הקבלן הוא יזם הפרויקט, הבחירה תתבצע על פי שיקוליו האישיים, המלצות, ניסיון הקבלן וצפייה בפרויקטים שהוא ביצע וסיים. כאשר מדובר בבניה שהיא אינה ציבורית אשר נעשית על ידי גופים ציבוריים, חברות ממשלתיות או רשויות מקומיות, הליך הבחירה יהיה על ידי מכרז. חשוב לדעת כי מי שמפקח על הקבלנים בארץ הוא משרד התמ"ת, בכדי לדעת מי קבלן רשום בעל רישיון קבלן בתוקף יש להיכנס למשרד הבינוי והשיכון שם קיים רשם הקבלנים ופנקס הקבלנים.

 

קצת על תהליך הבנייה

תחילה ישנו יזם אשר מייעד קרקע מסוימת לפרויקט שהוא רוצה להקים, כמובן שהקרקע בעלת היתרי בנייה מתאימים ולרוב היזם יהיה מי שימכור את אותן דירות או בתים בפרויקט. כאשר מתקבלים כל היתרי הבנייה בהם תפורט סוג הבנייה, אם מדובר במגורים או מסחר תכנון הפרויקט עובר לאדריכל שיקבע את התכנון הפנימי והחיצוני של המבנה או המבנים בפרויקט. הקבלן נכנס לתמונה לאחר שהתקבלו כל ההיתרים והתכנון והעבודה מתחילה להתבצע. מעבר לתפקיד המהנדסים גם הקבלן אחראי גהות ובטיחות הפרויקט.

 

לסיכום:

בחירת קבלן טוב היא אחת מן המשימות הראשונות שבעלי פרויקט צריכים לעשות, איכות הבנייה, משך העבודה ומקצועיות הקבלן יכולות להשפיע על הצלחת הפרויקט באופן ישיר. חפשו המלצות, בדקו פרויקטים קודמים שהקבלן ביצע ובאיזה רמת מורכבות הם היו, הכל בהתאם לעבודה שאתם דורשים לבצע. חפשו חברת בנייה שביצעה מגוון של פרויקטים בסדרי גודל שונים כדוגמת צרפתי ,חברת בנייה המתמחה בפרויקטים ברמת מורכבות גבוה עם מגוון פרויקטים הכוללים מסחר, מבני מגורים ובתים צמודי קרקע.

 

 

מהנדסים

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

חשבונית מס
מה זה מודל חשבוניות ישראל?

מודל חשבוניות ישראל שנכנס לתוקף בחודש מאי לשנת 2024 הוביל להתעניינות ערה בנושא. גולשים רבים שמעו על המונח בתקשורת וברשתות החברתיות, אך מעטים הם אלה שהספיקו להכיר בו מקרוב. עובדה

למאמר המלא »