בועת הנדל"ן: סקירה על מחירי השוק בשנים האחרונות

שוק הנדל"ן הוא אחד השווקים הכי מדוברים ועתירי רווחים שיש עוד מאז רכש אברהם אבינו את מערכת המכפלה (זה המקום לתת שאפו ענק לעפרון החיתי על תשואה חסרת תקדים).

זה לא מפתיע, הן בגלל העובדה שמקום מגורים הוא צורך בסיסי והן בגלל שמדובר בעלויות גבוהות ובטווח מחירים שרק ממשיך לעלות עם הזמן.

 

קצת רקע על שוק הנדל"ן

לפי נתוני בנק ישראל, ההוצאה על מגורים תופסת את הנתח הגדול ביותר בחלוקת ההוצאות של האזרח הממוצע. מעבר למגורים, בענף הנדל"ן גלומה גם האפשרות לרכוש נכס למטרות השקעה, זאת אומרת על מנת להשכיר אותו לאחרים תמורת תשלום חודשי ובהמשך גם להרוויח ממכירת הנכס.

ברוב המוחלט של המקרים, מימון רכישת נכס נדל"ן נעשה על ידי לקיחת משכנתא – הלוואה גדולה לטווח ארוך, המוחזרת בתשלומים חודשיים בתוספת ריבית. יש לציין כי תהליך בקשת המשכנתא כרוך במשא ומתן מול הבנק ובחירת מסלול משכנתא מתוך כמה הצעות. כדי להעריך את הוצאות המשכנתא הנגזרות מכל מסלול, יש להיעזר במחשבון כמו מחשבון משכנתא, אשר ניתן למצוא בין היתר באתר 'Mortgage Calculator' בכתובת:  https://www.mortgagecalculator.org.

 

למה אפשר להניח שהמחירים יעלו?

רכישת נכס להשקעה מהווה תחום השקעות בולט, אשר בבסיסו עומדת ההנחה שלאחר פרק זמן מסוים ניתן יהיה למכור את הנכס במחיר גבוה יותר משנקנה.

העובדה שברוב המוחלט של המקרים המחיר עולה נעוצה בטבעה של רמת מחירים לעלות, וביתר שאת בשוק הנדל"ן. באופן כללי, כלכלות העולם מבוססות על צמיחה מתמדת, אשר מלווה בעלייה טבעית של רמת המחירים. כלכלת ישראל למשל, שואפת תמיד לשפר את המצב הכלכלי של אזרחיה על ידי עליית הכנסה לדוגמא. כתוצאה מהגדלת כמות הכסף שבידי הציבור הוא יהיה מוכן לשלם יותר עבור השירותים שהוא מקבל, ונותני השירות ינצלו זאת. בשוק הנדל"ן הישראלי העליות גדולות מהממוצע מצד אחד עקב בנייה איטית ולא מספקת של דירות חדשות, ומצד שני מביקוש גדל לדירות ומקצב ילודה גבוה.

 

מה מספרים המספרים

כאמור, מבט על מחירי הנדל"ן בישראל בשנים האחרונות מראה כי מדובר על בועת מחירים ייחודית. עליות המחירים קיצוניות מאוד, באופן שמשפיע לטובה על מוכרי או משכירי הבתים ומנגד משפיע לרעה על הרוכשים והשוכרים. לפיכך, לא פלא שלפי נתוני בנק ישראל, בחודש פברואר 2021 עלו מספר רכישות הדירות להשקעה בכ- 60%. המשקעים מנצלים את היכולת לדרוש מחירי שכירות או מכירה גבוהים נוכח הקיפאון בבניית הדירות החדשות מצד הקבלנים שיצר מחסור בדירות.

מבט על מחירי הדירות בשנת 2021 מראה כי עד חודש אפריל מחירי הדירות הספיקו לעלות בכ- 4%, וצפויים לעלות בעוד 4%-6% עד סוף השנה. לשם המחשבה, בחודש מרץ 2021 לקח הציבור הישראלי משכנתא בשווי 8.6 מיליארד שקלים (!).

 

קניית דירה

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

חשבונית מס
מה זה מודל חשבוניות ישראל?

מודל חשבוניות ישראל שנכנס לתוקף בחודש מאי לשנת 2024 הוביל להתעניינות ערה בנושא. גולשים רבים שמעו על המונח בתקשורת וברשתות החברתיות, אך מעטים הם אלה שהספיקו להכיר בו מקרוב. עובדה

למאמר המלא »