כמה זמן חייל פטור ממס הכנסה

השירות הצבאי הוא נקודת חיבור בין סיום שלב הנעורים הכולל לימודים בבית ספר לבין הכניסה המלאה לשוק העבודה.

חייל המשרת בצבא משתכר בצורה נמוכה ועם שחרורו צפוי לחוות לראשונה השתכרות ועשיית רווח בסכומים משמעותיים.

בעוד שבמרבית חייו הבוגרים, יהיה אותו חייל משוחרר חייב במיסים בשיעורים משתנים בהתאם להכנסתו, ניתנת לו הטבה עם שחרורו בדמות פטור ממס הכנסה לשנותיו הראשונות באזרחות.

 

מהו מס הכנסה

מס הכנסה הוא מס החל על כל תושב ישראלי. מדובר למעשה בחובת תשלום של אחוז מסוים מהכנסותיו של כל אדם שהוא תושב המדינה. מטרת מס ההכנסה היא יצירת סכום כסף בידי המדינה לצורך מתן שירותים ותחזוקת מוסדות אשר משמשים את תושבי המדינה.

 

החבות במס הכנסה – מאיזה גיל?

פקודת מס הכנסה אשר מסדירה את אופייה והיקפה של החבות במס, אינה מגדירה גיל אשר החל ממנו חייב התושב בתשלום מס על הכנסותיו. משכך, תחולת החבות במס הכנסה חלה על כל תושב ישראלי בלי קשר לגילו.

יחד עם זאת, לצד החבות במס, קיימים מספר קריטריונים אשר מזכים את החייב בפטור ממס עד לסכום מסוים של הכנסה. בשל העובדה כי היקף ההכנסה הופך למשמעותי רק החל משלב בו הופך האדם לבגיר, כך הופכת שאלת הרלוונטיות של פטור ממס הכנסה בשלב בו אדם מסיים את שירותו הצבאי.

 

פטור ממס הכנסה לחייל משוחרר – והתנאים

בבסיס הפטור ממס הכנסה הניתן לחייל או החיילת המשוחררים, קיים התנאי של שירות צבאי. יחד עם זאת, אין הפטור חל רק על מי ששירת בצה"ל. גם מי ששירת במשטרה או בשירות בתי הסוהר ומי ששירת שירות לאומי במסגרת המוכרת כשירות לאומי על ידי מוסדות המדינה, יהיה זכאי לפטור בהתאם לאורך השירות שלו.  פטור זה חל לתקופה של 3 שנים מיום סיום השירות.

 

היקף הפטור לחיילים משוחררים

הפטור ניתן על ידי מתן נקודות זיכוי. מתן נקודות הזיכוי מבוסס על אורך השירות הצבאי. מי ששירת בצה"ל זכאי לנקודת זיכוי אחת אם שירת בין שנה ל- 23 חודשים ולשתי נקודות אם שירת 23 חודשים או יותר. במקרה של נשים, התנאים דומים אולם הרף הוא של 22 חודש במקום 23. מי ששירת במסגרת של שירות לאומי זכאי לנקודת זכות אחת בגין כל שנה מלאה של שירות.

מבחינת סכומים, היקף הפטור בגין נקודת זיכוי אחת הוא עד להכנסה שנתית של מעט מעל 82,000 ₪ אם מדובר בגברים ומעט מעל 90,000 ₪ אם מדובר בנשים ובצירוף נקודה נוספת, מטפס הפטור עד להכנסה של כ- 100,000 ₪ במקרה של גברים ומעט מעל 110,000 ₪ במקרה של נשים.

 

השתחררת מהצבא? דע את זכויותיך

היציאה לאזרחות לאחר תקופה ארוכה בשירות צבאי מביאה עמה אתגרים רבים, הן בהיבט האישי והן בהיבט התעסוקתי. נקודות הזיכוי במס הפוטרות את החייל המשוחרר הן הטבה שחשוב לנצל. פטור מתשלום מס עד לגובה הכנסה מסוימת, מאפשר הזדמנות ליהנות מההכנסה באופן מלא ולנצל אותה לטובת התווית מסלול תעסוקתי עתידי בדמות חיסכון עבור לימודים או הקמת עסק.

 

שטרות

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

חשבונית מס
מה זה מודל חשבוניות ישראל?

מודל חשבוניות ישראל שנכנס לתוקף בחודש מאי לשנת 2024 הוביל להתעניינות ערה בנושא. גולשים רבים שמעו על המונח בתקשורת וברשתות החברתיות, אך מעטים הם אלה שהספיקו להכיר בו מקרוב. עובדה

למאמר המלא »