ידע זה כח – מיסים בישראל

כולנו משלמים מיסים כבר שנים ולמען האמת רובנו לא מבינים עד הסוף על מה ולמה ואילו סוגי מיסים קיימים בישראל. נראה שיש כל כך הרבה סוגים – נדל"ן, מס הכנסה, אך חשוב מאד להכיר ולהיות מעורים בנושא המיסים, כדי להבין מהן החובות שלנו.

ידע בתחום המיסים בישראל יבטיח שמצד אחד לא נסתבך ונמלא את חובתנו המלאות כראוי, אך גם יבטיח מצד שני שנבין כמה כסף אמור לרדת על מיסים ונשלוט בכסף שלנו בהבנה המקיפה ככל האפשר. לפניכם כל מה שצריך לדעת על מיסים בישראל.

 

האחראית על המיסים בישראל – רשות המיסים

רשות המיסים הוקמה רק לפני 15 שנה ותפקידה הינו לאחד את רוב המיסים בישראל תחת רשות אחת ומסודרת. הרשות מורכבת מכמה יחידות כאשר כל אחת מתרכזת במגוון אחר של מיסים. לדוגמא היחידה ל"מס הכנסה ומיסוי מקרקעין" אחראית על מיסים ישירים, מיסים משכר, מיסי מקרקעין וכו'.

 

מה התפקידים העיקריים של רשות המיסים?

רשות המיסים היא רשות מרכזית וחשובה בישראל, שמופקדים תחתיה מספר רב ביותר של תפקידים ביניהם:

  1. גביית מגוון של מיסים – זהו תפקידה הראשי של רשות המיסים. עליה לגבות מיסים ישירים ועקיפים, מיסי עסקאות נדל"ן, מס שכר ורווח וכו'.
  2. פיקוח על יבוא המסחר לרשות הפלסטינית – על הרשות לפקח על כלל המעברים של הרשות, האוויריים, נמלי הים ובגבול היבשתי. הרשות מפקחת על היבוא ומבצעת בדיקות ביטחונית.
  3. מניעת פעולות לא חוקיות – הרשות אחראית על מניעת פעולות שאינן חוקיות בתחומים רבים כמו בריאות, סמים, הונאות מסחריות וכו'.

 

המיסים בישראל שחשוב שתכירו

לפניכם היכרות כללית ורחבה עם כלל המיסים בישראל עליהם אחראית רשות המיסים.

 

מסים ישירים

זוהי קבוצה של מיסים שנקראת כך מאחר והכסף בה נגבה ישירות מההכנסה (גם של יחידים וגם של חברות). תחת המסים הישירים ישנם 3 מיסים מוכרים וחשובים:

  • מס הכנסה – מס שמוטל באחוזים שונים בהתאם להכנסה של החברה או האדם. עבור כל עובד, המס נע בין המדרגה הנמוכה ביותר שמזכה את העובד בפטור ועד מס גבוה יותר. לחברות, יש מס קבוע של 23 אחוזים. כדאי להכיר את תיקון 190 למס הכנסה, לחצו כאן למידע עבור פקודת המס לתיקון 190.
  • מס רווח הון ומס שבח מקרקעין – מיסים שמוטלים על רווחים מעסקאות של יחידים ושל חברות.

 

מיסי עסקאות נדל"ן

אלה מיסים שמוטלים על עסקאות נדל"ן. על כל רכישה ועסקה יש "מס רכישה" לרוכש בהתאם לגודל העסקה, ו"מס שבח" למוכר על הרווח שלו.

 

מיסים עקיפים

המיסים העקיפים מוטלים בעיקר סביב נושאים של ייבוא וייצוא והמוכר שבהם הוא מס המע"מ (מס ערך מוסף). קיימים 4 סוגי מיסים עקיפים:

  1. מס מכס
  2. מס קניה
  3. מס ערך מוסף (מע"מ) – שעומד על 17% כיום.
  4. בלו על דלק

 

מס שכר ורווח

מדובר במס שכר ורווח על מוסדות כספיים בישראל וכן על מס שכר שמוטל על מוסדות ללא כוונת רווח.

תקריב של דוח מס מחשבון ועט

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך