מנגנוני התניה בצוואות

צוואה ערוכה היטב, מדויקת וכתובה באופן מדויק, היא מסמך משפטי חשוב מאין כמותו. למעשה היא יכולה להשפיע בדרכים רבות על היורשים ואף לשנות את חייהם.

מלבד זאת ולפני הכל, צוואה טובה קיימת כדי לחסוך מהיורשים, או השארים, טרחה וסכסוכים, מתיחות ומריבות, שעלולות להתגלע כאשר אין צוואה חוקית בנמצא.

אם כן, מהו פיצול זכויות בצוואה וכיצד הוא מתבצע?

 

הצבת תנאים לקבלת ירושה – האם זה חוקי?

כתיבת צוואה בעזרת עו"ד צוואה מאפשרת שילוב מנגנונים חכמים של התניות, או הצבת תנאי סף שונים לקבלת הירושה.

המטרה לשימוש במנגנונים אלה עשויה להיות יצירת שינוי באורחות החיים של היורש, בעיקר כאשר מדובר בסגנון חיים לא תקין, לא בריא, מסוכן, או חסר אחריות, כמו למשל כאשר הורים מורישים לילדיהם הון, או נכס, בתנאי שיקפידו על אורח חיים מועיל ואחראי.

מנגנונים אלה יכולים לשמש גם לצורך הגנה על מורשת רוחנית של הנפטר, כמו למשל הגדרת תנאי המחייב את היורש להשאיר את האופי של החברה שלו כפי שהיה ללא שינוי, גם לאחר מותו כאשר הבעלים החוקי של העסק הוא היורש.

מנגנונים אלה יכולים לשמש גם לצורך שליטה מבוקרת בשימוש היורשים בנכס, או בממון, כמו למשל במקרה של נפטר, המוריש את הבעלות על הנכס לילדיו, אבל כל עוד אשתו, או זוגתו נותרת בחיים – היא רשאית להשכיר את הנכס וליהנות מדמי השכירות.

מנגד, אם כותב הצוואה מחליט למשל שהמוטב בצוואה יצטרך לבצע עבירה על החוק כדי לקבל את הירושה – בית המשפט כנראה יקבע כי מדובר על על צוואה בלתי חוקית.

 

למה צריך עו"ד צוואה לכתיבת תנאים בצוואה?

ישנן מספר דרכים להכין צוואה חוקית, שתהיה קבילה כמו מסמך משפטי ולכן גם תהיה מוגנת על ידי החוק.

כדי לעמוד בתנאים הדרושים להכנת צוואה חוקית, יש להכיר את החוק ולהקפיד על יישום כל הכללים הנדרשים.

לעיתים קרובות, אנשים המעוניינים להכין צוואה, ,אינם מודעים לדרישות החוק בנושא ולכן הצוואה שלהם אינה מקבלת תוקף חוקי, אינה מכובדת על ידי בית המשפט ולמעשה אינה משיגה את המטרה העיקרית – יישום רצונו של הנפטר והגנה על השארים מפני סכסוכים וטרחה רבה.

כל שכן כאשר מדובר על צוואה שאינה שגרתית, כמו צוואה שיש בה תנאים מורכבים, בהם חייב היורש לעמוד כדי לקבל את הירושה.

לכן, כדי לכתוב צוואה שתהיה בעלת תוקף משפטי ותשיג את המטרות העיקריות של כותב הצוואה, יש לבקש את שירותיו של עו"ד צוואות.

 

לסיכום

פיצול זכויות בצוואה, או הצבת תנאים ומנגנונים שונים בתוך הצוואה, משמש את כותבי הצוואה לצורך שליטה בנעשה בנכסיו גם לאחר מותו, אך לעיתים קרובות גם כדי לשנות את חיי היורשים.

חשוב לציין כי בית המשפט יכבד תנאים ומנגנוני התניה בצוואה, רק אם הם יהיו הוגנים, הגיוניים וחוקיים.

 

עורך דין שילוב ידיים

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך