5 עובדות לגבי משכנתא

לפני כל פעולה בבנק, מומלץ לבדוק ואז לבדוק שנית, על מנת לוודא שאתם מבצעים את הפעולה אליה התכוונתם. על אחת כמה וכמה כאשר לוקחים הלוואה מהבנק, ובטח כאשר מדובר בהלוואה חשובה כמו משכנתא. לכן לפני לקיחת משכנתא, מומלץ לבצע תחקיר מעמיק ולוודא שאתם יודעים כל מה שצריך לדעת על ההלוואה עליה אתם חותמים. קבלו כפרומו – 5 עובדות לגבי משכנתא.

 

1 – כמה מותר להלוות?

במדינת ישראל יש מגוון חוקים והגבלות על הלוואות ועל משכנתאות, על מנת להגן על האזרח מפני עסקאות לא הוגנות או משתלמות. אחת האיסורים אותם כדאי להכיר הוא שאסור לבנק להלוות יותר משלושת רבעי מערך הדירה. משמע, אם הדירה עולה מיליון ₪, לבנק אסור להלוות יותר משבע מאות וחמישים אלף שקלים. איסור זה חוקק כדאי למנוע מאנשים חסרי הון עצמי לקחת הלוואה גדולה מדי, אותה לא יצליחו להחזיר.

לִלווֹת

2 – יש הבדל בין משכנתא לדירה פרטית לבין משכנתא לנכס מסחרי?

בקצרה, כן. ישנם מספר הבדלים בין משכנתא עבור דירת מגורים, בין אם מדובר בדירה למגורים או דירה להשקעה, לבין לקיחת משכנתא עבור רכישת נכס מסחרי. אך כדאי לדעת שבעת קבלת משכנתא לנכס מסחרי אינכם מחויבים להשתמש בנכס בעצמכם, בדומה למשכנתא עבור רכישת דירה.

 

3 – שווה לבדוק על מחיר למשתכן

"מחיר למשתכן" הינה תוכנית ממשלתית במימון המדינה, שמטרתה לסייע ככל הניתן לזוגות צעירים לרכוש דירה. אין זה סוד שעליית המחירים בכל תחומי החיים במדינת ישראל לא פסחה על תחום הדיור. עלייה זו במחירים הפכה את חלום הדירה לפנטזיה לא מציאותית עבור מספר רב של זוגות צעירים ברחבי הארץ. לכן מומלץ לבדוק את זכאותכם למחיר למשתכן או לפנות ליועץ משכנתאות שיבדוק את זכאותכם עבורכם.

 

4 – יש מגוון סוגי משכנתאות

דבר נוסף שחשוב לדעת לפני שמגיעים לבנק, זה שיש מגוון רחב של מסלולי משכנתא שונים. כל משכנתא יכולה להיות מורכבת מתמהיל שונה, משמע מורכבת ממספר הלוואות שונות המחוברות יחדיו כדי ליצור משכנתא. כאשר בוחרים תמהיל משכנתא, מומלץ לשים לב לריביות השונות בכל חלק ולתכנן מבעוד מועד, איזה תמהיל משכנתא יתאים עבור הצרכים שלכם. במידת הצורך, תמיד ניתן להתייעץ עם הבנקאי לגבי סוגי התמהילים השונים.

משכנתאות

5 – האם אפשר איזה סוג תמהיל שמתחשק לנו?

כאמור, במדינת ישראל ישנם מגוון הגבלות על סוגי המשכנתא שניתן לקחת. אחת ההגבלות, שנוצרה על מנת להגן על הצרכן, היא שלפחות שליש מן המשכנתא שלוקחים תהיה בריבית קבועה. הגבלה זו נועדה להגן על לקוחות הבנקים במקרה של עליות ריבית משמעותיות.

 

לסיכום

לפני שאתם ניגשים לקחת משכנתא מסניף הבנק הקרוב לביתכם, מומלץ לבצע תחקיר מעמיק ויסודי על ההצעות השונות מהבנקים השונים. חשוב לשים לב שאתם בוחרים את תמהיל המשכנתא האידיאלי עבורכם, בין אם מדובר בנכס מסחרי או פרטי.

משכנתא

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

חשבונית מס
מה זה מודל חשבוניות ישראל?

מודל חשבוניות ישראל שנכנס לתוקף בחודש מאי לשנת 2024 הוביל להתעניינות ערה בנושא. גולשים רבים שמעו על המונח בתקשורת וברשתות החברתיות, אך מעטים הם אלה שהספיקו להכיר בו מקרוב. עובדה

למאמר המלא »